Alergia
Źródło: Pexels

Jak łagodzić objawy alergii u dziecka?

Wśród współczesnych dzieci alergie stanowią coraz częściej występujący problem i wielokrotnie spędzają sen z powiek zatroskanym rodzicom. Alergia może objawiać się na różne sposoby – może powodować świąd, podrażnienia skóry, łzawienie oczu, a w zaawansowanym stadium nawet duszności, wymioty czy też biegunkę. Co zrobić, aby uczulenie u dziecka przestało być dotkliwym problemem?

Alergia – najczęściej występujące objawy

Każdy rodzaj alergii charakteryzuje się określonymi objawami, które niestety, bywają bardzo nieprzyjemne. Problem alergii może pojawić się u dzieci nawet w pierwszych miesiącach życia, chociaż często zdarza się, że choroba ustępuje samoistnie z wiekiem.

Na co najczęściej są uczulone dzieci?

Powszechnie dzieci uczulone są na:

  • Kurz – ten rodzaj alergii zazwyczaj objawia się katarem, kaszlem i drapaniem w gardle, może również prowadzić do duszności astmatycznych.
  • Pyłki roślinne – właściwości uczulające mają przede wszystkim pyłki drzew, krzewów zbóż, traw.
  • Produkty spożywcze – istnieje długa lista produktów, które mogą wywoływać alergię u dzieci. Szczególnie należy uważać na mleko krowie, jaja, zboże zawierające gluten, owoce cytrusowe, kakao, a także produkty zawierające histaminę – sery żółte, salami, ryby. Powodem alergii często są także znajdujące się w jedzeniu ulepszacze, np. sztuczne barwniki i konserwanty.
  • Metale, np. nikiel, kobalt. Kontakt z nimi może powodować swędzenie, podrażnienia i łuszczenie się skóry.
  • Środki piorące, perfumy, kosmetyki. Mogą powodować podobne objawy jak metale.
  • Smog – niebezpieczne substancje, które przedostają się do płuc wraz z zanieczyszczonym powietrzem, także mogą powodować uczulenie u dziecka.

W jaki sposób objawia się alergia?

W zależności od rodzaju alergii, objawy tej choroby mogą być bardzo różne. Wśród najczęściej występujących objawów można wymienić nieżyt nosa, duszności, podrażnienia, łuszczenie się skóry, wysypkę, łzawienie oczu, katar, kaszel oraz drapanie w gardle. W niektórych przypadkach zdarzają się również nawracające infekcje dróg oddechowych. Bywa, że alergia prowadzi do chorób, które mogą w mocnym stopniu utrudniać codzienne życie, np. do astmy.

Jak łagodzić objawy alergii u dziecka?

katar
Źródło: Pixabay.com

Jeśli mamy podejrzenia, że nasze dziecko może mieć alergię, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie, które czynniki wywołują uczulenie u dziecka, ponieważ tylko w ten sposób można rozpocząć walkę z chorobą.

Najskuteczniejszą metodą, na łagodzenie objawów alergii jest eliminacja alergenów z otoczenia dziecka. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W trudnej sytuacji są szczególnie dzieci, które uczulone są na kurz, roztocze, pyłki roślin, smog. Kontakt z tymi składnikami można ograniczyć, niemożliwe jest jednak, aby całkowicie je wyeliminować.

Nie wszyscy wiedzą, że w łagodzeniu objawów alergii pomocne mogą być naturalne produkty – cebula, czosnek oraz miód. Są to składniki które nie tylko wzmacniają organizm, ale również pomagają ograniczyć niekorzystne działanie alergenów.

W celu eliminacji alergenów znajdujących się w domowym powietrzu, znakomitą skuteczność wykazują nowoczesne oczyszczacze powietrza, najlepiej wyposażone w jonizator. Takie urządzenie doskonale radzi sobie z usuwaniem krążących w powietrzu alergenów takich jak kurz, pyłki roślinne, a nawet niekorzystnych dla zdrowia drobnoustrojów.

Wysypka alergiczna u dziecka – pielęgnacja wrażliwej skóry

Jeśli objawem choroby jest wysypka alergiczna u dziecka, niezmiernie ważna jest właściwa pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry. Najlepiej wybierać do tego wyłącznie sprawdzone, wysokiej jakości kosmetyki hipoalergiczne dla dzieci. Takie produkty nie mają w składzie szkodliwych dla skóry, działających alergizująco składników. Specjalne kosmetyki dla dzieci dostępne są w wielu aptekach, czasem można je również kupić w drogeriach. Wysypka alergiczna u dziecka może być dla malucha bardzo dokuczliwa, dlatego też bardzo istotna jest staranna i delikatna pielęgnacja skóry. Więcej o tym, jak pomóc dziecku z wysypką można przeczytać na http://www.zdrowy-styl-zycia.eu/wysypka-alergiczna-u-dziecka.

Jeśli pomimo stosowania różnych metod objawy alergii nie ustępują, warto rozważyć odczulanie – proces ten polega na podawaniu dziecku indywidualnie dobranych szczepionek zawierających dawkę alergenu. Odczulanie to wysoce skuteczna metoda na złagodzenie dokuczliwych objawów alergii u dziecka.

One comment

  1. Najprościej jest unikać kontaktu z alergenem. Jednak wiem, że nie jest to takie proste. Moje dziecko przyjmuje odpowiednie leki i jest w miarę okej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.