Aranżacja wnętrz
Źródło: Pexels

Zestawienie najpopularniejszych stylów aranżacyjnych wnętrz

Aranżacja wnętrza w jednym stylu nie jest łatwym zadaniem. Wszystkie trendy wnętrzarskie przechodziły różne przemiany, przenikając się przy tym wzajemnie. Każdy styl wnętrzarski ma swoje charakterystyczne cechy, które wyróżniają go wśród innych. Jakie style są w chwili obecnej najpopularniejsze? Czy wnętrze w stylu glamour jest nadal tak popularne?

Glamour wnętrza, czyli luksus dla każdego

Wnętrza w stylu glamour mają swój początek w Hollywoodzkiej „Fabryce Snów”, w okresie dużej popularności m.in. Grace Kallly czy Aundrey Hepburn. To właśnie piękne kreacje tychże aktorek oraz dekoracje z filmowego planu, były inspiracją do powstania stylu glamour we wnętrzach. Gdy styl glamour zaczął się kształtować, nie mogło w nim zabraknąć łóżek z baldachimem, satyny, luster w złotych ramach, kryształowych żyrandoli oraz dobrego szampana.

Co wyróżnia styl glamour?

Obecnie wnętrza glamour są dużo bardziej stonowane, a zarazem pełne klasy. Najważniejszymi cechami w glamour wnętrzach są:

  • stonowane kolory: odcienie różu, fioletu, zieleni, bordo, granatu, czerni, brązu i szarości,
  • meble nawiązują do bogatego stylu baroku,
  • materiały tylko z najwyższej półki,
  • dodatki połyskujące złotem bądź srebrem.

We wnętrzach glamour nie może również zabraknąć szkła, nie tylko pod postacią dodatków np: wazonów czy karafek, lecz również w formie blatu od stołu oraz konsoli.

W glamour wnętrzach należy zachować rozsądek i umiar w doborze dodatków. Zbyt duża ilość luksusowych dodatków zamiast wnętrza glamour spowoduje wnętrze kiczu. Więcej o wnętrzu w stylu glamour można przeczytać na http://www.ogrodowydom.pl/wnetrza-w-stylu-glamour-na-czym-to-polega.

Styl skandynawski, czyli naturalność i prostota

We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim dominują różne odcienie bieli, nie tylko na ścianach, drewnianych podłogach oraz meblach. Wnętrze w stylu skandynawskim to dominacja drewna, kamieni, juty oraz innych surowców naturalnych.

W stylu skandynawskim liczy się przede wszystkim naturalność i proste kształty. Oczywiście biel jest idealną bazą do wprowadzania innych kolorów.

Jednym z ważnych dodatków w stylu skandynawskim są lampy, to one ocieplają wnętrze. Lampy w stylu skandynawskim to nie tylko lampy sufitowe, lecz również lampy latarenki z naturalną świecą.

Dekoracje okienne również pełnią bardzo ważną rolę w stylu skandynawskim. Bardzo dobrze sprawdzą się proste formy dekoracji okien: zasłony z naturalnych tkanin lub rolety rzymskie.

Styl nowoczesny, czyli „mniej znaczy więcej”

Wnętrza nowoczesne w idealny sposób odzwierciedlają zasadę „mniej znaczy więcej”. Najważniejszą cechą wnętrz w stylu nowoczesnym jest prostota form oraz funkcjonalność. Materiały dominujące w stylu nowoczesnym to szkło, beton oraz drewno. Dlatego styl nowoczesny wydaje się być „zimny”. Odczucie „zimna” potęgują stonowane kolory stylu nowoczesnego: biel, czerń oraz „chłodny” beż.

Naturalnie, wnętrza nowoczesne, mogą pozostać w stonowanych kolorach lub mogą też zostać „ocieplone” przez różne kolorowe dodatki – jest to tylko kwestia indywidualnych preferencji.

Styl industrialny czyli surowy minimalizm

styl industrialny, wnętrze
Źródło: Pixabay.com

Styl industrialny wywodzi się bezpośrednio od fabrycznych hal, dlatego idealną oprawą dla tego stylu jest surowa przestrzeń połączona z minimalizmem. W stylu skandynawskim ozdobą jest surowy beton oraz cegła czy np: rury wentylacyjne. W stylu industrialnym dominują drewniane meble z żeliwnymi elementami. Dodatki w stylu industrialnym są równie ważne, może to być np: blaszany plakat czy lampa w formie żarówki oraz materiały posiadające grube sploty.

Styl klasyczny – idealna harmonia pomiędzy wygodą, a elegancją

Styl klasyczny jest to przede wszystkim ponadczasowość, dobry smak oraz umiar. Wnętrza w stylu klasycznym to najczęściej meble ustawione „pod ścianami”, z pustą przestrzenią na środku pomieszczenia. Klasyczny styl wnętrza to także wzorzyste tapety oraz kolorowe ściany (w przypadku mebli ozdobnych).

Styl klasyczny to także „ciepły klimat” we wnętrzu, często podkreślany poduszkami dekoracyjnymi czy sofami obitymi grubym materiałem bądź skórą.

Style wnętrzarskie są różne: od prostego minimalizmu, skończywszy na luksusie i przepychu. Odpowiednio dobrany wystój własnego wnętrza pozwala na stworzenie przestrzeni w której każdy domownik będzie czuł się dobrze.

One comment

  1. Styl skandynawski! Najlepszy, najwygodniejszy, najbardziej efektowny! Nie wyobrażam sobie mieć inny. I polecam zawsze wszystkim znajomym. Chociaż wiadomo – co kto lubi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.