Kobieta z cukrzycą ciążową
Źródło: Pexels

Cukrzyca ciążowa – czym jest i jak ją wykryć?

Cukrzyca ciążowa jest groźną chorobą, zarówno dla matki jak i dla dziecka. Przyszłe mamy powinny więc regularnie badać poziom cukru we krwi. Jeśli zaczyna on rosnąć, wtedy przyszła mama będzie wymagała specjalistycznej opieki. Ciężarna, która ma cukrzycę ciążową, powinna często kontrolować stan zdrowia dziecka. Jakie objawy daje cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa- czym jest?

Cukrzyca ciążowa, czyli GDM to cukrzyca, która nie występowała przed zapłodnieniem i zazwyczaj kończy się wraz z ciążą. Najczęściej cukrzyca ciążowa spowodowana jest przez pracę hormonów, które mają za zadanie utrzymać ciąże, lecz negatywnie wpływają na pracę trzustki. Na cukrzycę ciążową „cierpią” z reguły kobiety po 35 roku życia, które borykają się z nadwagą lub otyłością albo urodziły wcześniej dziecko ważące powyżej 4000 g.

Cukrzyca ciążowa
Źródło: Pexels

Rodzaje cukrzycy ciążowej

Istnieją dwa rodzaje cukrzycy ciążowej – GDM G1 oraz GDM G2. Pierwszy typ cukrzycy można leczyć tylko i wyłącznie dietą, czyli kobieta w ciąży musi jeść pięć, dobrze zbilansowanych posiłków, bez słodyczy oraz gotowych produktów. Jeśli pomimo odpowiedniej diety, poziom cukru, odbiega od normy to należy wprowadzić zastrzyki z insuliny (GDM G2). W zależności od potrzeb ciężarnej insulina może być krótko bądź długo działająca.

Cukrzyca ciążowa- objawy

Czy przyszła mama może sama zdiagnozować cukrzycę ciążową? Objawy cukrzycy ciążowej są specyficzne, dlatego wiele kobiet uważa je za normalne dolegliwości ciążowe. Jednak jest kilka objawów, po których można stwierdzić coś niepokojącego:

  • większe niż zawsze pragnienie,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • senność i ogólne osłabienie.

Cukrzyca ciążowa- jak rozpoznać?

cukrzyca ciążowa
Źródło: Pixabay.com

Cukrzyca ciążowa jest chorobą, która może rozwinąć się u każdej ciężarnej. Dlatego każdy lekarz, zobowiązany jest do aktywnej obserwacji w kierunku zaburzeń w gospodarce węglowodanowej u kobiety w ciąży. Podstawowym badaniem jest test obciążenia glukozą.

Cukrzyca ciążowa jest rozpoznawana wtedy, gdy wartość glikemii stwierdzonej u ciężarnej. spełnia przynajmniej jeden z warunków:

  • glikemia na czczo 92- 125 mg/dl,
  • glikemia po 1 godzinie po obciążeniu doustnym 75 g glukozy: 180mg/dl,
  • glikemia w 2 godzinie po obciążeniu doustnym 75g glukozy: 153- 199 mg/dl.

Konsekwencje nieleczonej cukrzycy ciążowej

Badania wykazały, iż nawet niewielkiego stopnia cukrzyca u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia różnego typu powikłań, tak u matki, jak i dziecka oraz negatywnie wpływa, nie tylko na rozwój płodu lecz również dalszy rozwój dziecka. Nieleczona cukrzyca ciążowa może różnych konsekwencji, najczęściej są to:

  • poronienia,
  • wady wrodzonej u noworodka,
  • przedwczesnego porodu wraz z powikłaniami,
  • zbyt wysoką masę urodzeniową dziecka,
  • gorszy rozwój psychomotoryczny, intelektualny, dziecięce porażenie mózgowe, zaburzenia koncentracji.

Cukrzyca ciążowa- jak leczyć?

Cukrzyca ciążowa leczona jest nie tylko poprzez odpowiednią zrównoważoną dietę, lecz także przez wysiłek fizyczny. Dieta powinna być skonsultowana z dobrym dietetykiem lub lekarzem diabetologiem. Ciężarna powinna przyjmować 1500- 2400 kcal na dobę. Ważne, aby przyrost masy ciała nie przekroczył 8- 12 kg.

W obniżaniu poziomu cukru we krwi bardzo pomocne są regularne ćwiczenia fizyczne, o umiarkowanym nasileniu.

Jak leczyć cukrzycę ciążową
Źródło: Pexels

Szkoła rodzenia, jako forma aktywności fizycznej

Najnowsze wytyczne wskazują na stosowanie umiarkowanej aktywności fizycznej u kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową. Dobrą formą aktywności fizycznej będzie dobra szkoła rodzenia prowadzona przez doświadczoną położną. Dzięki zajęciom w szkole rodzenia, kobieta w ciąży, nie tylko przygotuje się odpowiednio do porodu, lecz także może uprawiać bezpieczną dla swojego stanu aktywność fizyczną.

Na zajęciach w szkole rodzenia, np: w Warszawie, ciężarne ćwiczą pod okiem położnej oraz fizjoterapeuty. W renomowanych szkołach rodzenia, ciężarne pod okiem położnej przygotowują się do porodu. Warto jest mieć swoją położną do porodu, zwłaszcza w szpitalach w większych miastach np: w Warszawie.

Dobrze dobrana dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna może być idealnym sposobem leczenia cukrzycy ciążowej. Kontrolowana cukrzyca ciążowa nie jest, aż tak niebezpieczna dla matki i dziecka. Jednak kobieta w ciąży powinna stosować się nie tylko do zaleceń ginekologa, lecz także diabetologa oraz położnej.

One comment

  1. Moja przyjaciółka właśnie się z tym zmaga, nic przyjemnego. Trzymam mocno kciuki za każda Panią z tą dolegliwością w ciąży! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.