Rybka w akwarium
Źródło: Pexels

Idealne miejsce na domowe akwarium

Duże akwarium, pełne pięknych ryb i bujnej roślinności, może być cudowną ozdobą każdego domu. Ale szukając idealnego miejsca na akwarium, nie można kierować się tylko chęcią wyeksponowania go. Każdy pasjonat akwarystyki wie, że rybki akwariowe mają swoje upodobania i trzeba je uszanować. Inaczej nie da się stworzyć zdrowej hodowli. O dobrym położeniu akwarium decyduje także kilka innych czynników.

Jak najdalej od okna

Umiejscowienie akwarium przy oknie, chodź może wydawać się estetyczne i wygodne, to bardzo zły pomysł. Narażenie wody na działanie słońca sprawi, że w szybkim tempie zaczną namnażać się w niej glony. Po za tym, okno raz na jakiś czas się otwiera, bez względu na porę roku. W pobliżu okna, trudniej będzie utrzymać w zbiorniku odpowiednią temperaturę. To samo dotyczy grzejników, które przecież najczęściej montuje się właśnie pod parapetami.

Zbyt wysoka temperatura przyczynia się także do przyspieszenia rozwoju glonów. Łatwo się domyślić, że akwarium musi się znajdować także z dala od innych źródeł ciepła.

Dobre miejsce na akwarium powinno być zacienione. Uchroni to właściciela przed problemami z czystością, ale przede wszystkim zapewni komfort rybkom akwariowym. Nie chodzi o to, że rybki nie lubią słońca, wręcz przeciwnie. Ale warunki w akwarium muszą być ściśle kontrolowane, dlatego najlepszym rozwiązaniem są specjalne świetlówki. Te urządzenia emitują promienie UVA i UVB, odpowiednie dla akwariowych zwierząt, a także zapobiegają nadmiernemu wykwitowi glonów.

Akwarium
Źródło: Pexels

W spokojnym miejscu

Rybki akwariowe mają swoje emocje i uczucia. Także one mogą się stresować w nowym miejscu, zwłaszcza gdy dużo się w około dzieje. Akwarium nie powinno stać tam, gdzie w domu jest najwięcej ruchu. Odpadają korytarze, przedsionki czy klatki schodowe – wszystkie te miejsca, gdzie najczęściej kręcą się domownicy.

Nie chodzi tylko o migające w około sylwetki. Ruchliwe miejsce zwiększa ryzyko przypadkowego uderzenia lub nawet stłuczenia akwarium. To byłby duży stres nie tylko dla rybek, ale także dla ich właściciela.

Blisko kontaktu

Nie tylko świetlówki nie obejdą się bez podłączenia do prądu. Każde domowe akwarium potrzebuje co najmniej jednego podwójnego gniazdka do podłączenia wszystkich urządzeń. Wiele z nich jest niezbędnych dla zdrowia i życia rybek akwariowych, dlatego bliskość kontaktu to wymóg konieczny. Oczywiście, zawsze można sobie poradzić za pomocą przedłużacza. Ale kable przeciągane przez środek pokoju nie są ani estetyczne, ani bezpieczne. Gniazdko znajdujące się w pobliżu akwarium zwiększy wygodę właściciela. W wybranym miejscu, warto zachować co najmniej 10 cm odstępu między ścianą a akwarium. Ułatwi to poprowadzenie wszystkich kabli tak, aby nie były zbytnio widoczne.

Rybki, akwarium
Źródło: Pixabay.com

Na solidnej podstawie

Akwaria, nawet domowe, bywają bardzo duże. A im większe akwarium, tym większa jego waga (np.: 80 l akwarium pełne wody to waga około 96 kg + podłoże i dekoracja). Małe zbiorniki można postawić na domowych meblach, ale takie, które ważą powyżej 80 kg wymagają solidnej podstawy.

Najlepiej sprawdzają się specjalnie projektowane meble. Stworzą one nie tylko estetyczne miejsce na akwarium, ale także zapewnią bezpieczeństwo. Kolejny plus szaf do akwariów jest taki, że zazwyczaj są wykonane z materiałów odpornych na wodę. Przypadkowe zalanie zdarza się przecież tak często. Przy wyborze takiego mebla trzeba wziąć pod uwagę jego wysokość. Górna krawędź zbiornika musi być swobodnie dostępna, aby móc bez przeszkód dbać o rybki akwariowe i pielęgnować akwarium.

A może we wnęce?

Akwarium, które wygląda jak wbudowane w ścianę – taki widok można zobaczyć w projektach nowoczesnych wnętrz. Rzeczywiście, takie rozwiązanie prezentuje się niesamowicie. Ale jego przygotowanie warto dobrze przemyśleć. Do zbiornika musi być wygodny dostęp, od góry potrzeba co najmniej 30 cm. Trudno będzie zaplanować taką wnękę samemu, lepiej zaufać specjaliście. Po za trudnościami z rozplanowaniem, wnęka w ścianie to bardzo dobre miejsce zbiornik. Zapewnia rybkom akwariowym potrzebny cień i odrobinę spokoju.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.