Robienie na drutach
Źródło: Pexels

Jak rozpocząć przygodę z szydełkowaniem?

Moda na wyroby hand made od kilku sezonów nie mija, a wręcz przeciwnie, popularność wyrobów hand made stale rośnie. Coraz więcej osób chce mieć niepowtarzalne rzeczy. Dlatego pośród rzeczy hand made doceniane są wyroby wykonane na szydełkunajlepiej gdy są własnoręcznie zrobione. Naturalnie szydełkowanie jest bardzo pracochłonnym i czasochłonnym zajęciem. Skąd więc takie zainteresowanie szydełkowaniem pośród młodych kobiet? Od czego zacząć przygodę z szydełkowaniem?

Szydełkowanie jako forma relaksu

Dzierganie na drutach oraz szydełkowanie, przestało być już od kilku lata zarezerwowane tylko dla starszych pań. Ta formą relaksu interesuje się coraz więcej młodych kobiet. W wyniku wielu badań naukowych. to właśnie dzięki szydełkowaniu wzrasta dobre samopoczucie. Więc jest to jedna z najlepszych form relaksu oraz możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z szydełkowaniem?

Szydełko

Przystępując do nauki szydełkowania dobrze jest posiadać szydełka różnej grubości, ponieważ szydełko musi być odpowiednio dobrane do grubości włóczki bądź kordonka zakupionego w pasmanterii. Istnieje jedna ogólna zasada dobierania szydełka do włóczki bądź kordonka: do grubej włóczki dobiera się grube szydełko i analogicznie do cienkiego kordonka cienkie szydełko.

Należy jednak pamiętać, iż są odstępstwa od tej reguły, czyli do cienkiej włóczki bądź kordonka dobiera się grube szydełko, aby uzyskać luźny bardziej rozciągliwy, ażurowy splot- często jest to zabieg celowy. Bardzo rzadko zdarza się, iż gruba włóczka będzie robiona cienkim szydełkiem, w efekcie zostanie uzyskany zbity, bardzo ścisły splot, który będzie łatwo się filcował podczas prania. Bardzo zbity i ścisły splot bardzo łatwo może imitować tkaninę.

Szydełkowanie
Źródło: Pexels

Szerokie spectrum wyboru

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór szydełek, które posiadają różne grubości, od najcieńszych (służących do wyrobu koronkowych serwetek), do bardzo grubych, na których można zrobić nawet dywan.

Na rozpoczęcie przygody z szydełkowaniem wystarczą dwa bądź trzy szydełka dobrej jakości, czyli metalowe z gumową rączką. Jednak ważne jest, aby szydełko nie uwierało w ręce podczas pracy. Zaleca się zakup pierwszego szydełka stacjonarnie np: w pasmanterii, dzięki temu można wybrać szydełko, które najlepiej leży w ręce.

Włóczka czy kordonek?

Do robótek ręcznych na szydełku nadaje się bardzo wiele materiałów. Włóczka, kordonki (powstają z nich piękne i unikatowe serwety) czy sznurek bawełniany (do wyrobu dywaników).

Na rynku dostępne są różne rodzaje włóczki z przędzy naturalnej np:

 • wełna,
 • jedwab,
 • len,
 • bawełna,
 • kaszmir

oraz syntetycznej np:

 • poliester,
 • nylon,
 • wiskoza.

W wielu sklepach można znaleźć również włóczki syntetyczno- naturalne np: wełna z akrylem, bawełna z bambusem

Na naukę szydełkowania najlepiej sprawdzi się kordonek, ponieważ nie każda włóczka nadaje się do kilkukrotnego prucia podczas nieudanego ściegu.

Kordonki- kilka ważnych informacji

W niektórych sklepach internetowych można zakupić kordonki. Jednak jakie kordonki wybrać do nauki na szydełku? Do najbardziej popularnych rodzajów kordonka zalicza się:

 • Altin,
 • Basak,
 • Opus
 • oraz Ariadna.

Kordonki Ariadna to kordonki polskiej firmy, która jest zna każdemu dziewiarzowi oraz dziewiarce. Jednak jak wybrać najlepszy kordonek?

Przy korzystaniu z gotowych wzorników np: w prasie czy w internecie, należy się kierować informacjami, które najczęściej zawarte są pod każdym wzorem. Jednak osoby, które korzystają z własnych pomysłów, podczas wyboru kordonków, powinny kierować się radami bardziej doświadczonych osób.

szydełkowanie z muliny
Źródło: Pixabay.com

Inne przydatne akcesoria do szydełkowania

Poza szydełkiem, przydadzą się również igły dziewiarskie dzięki, którym można ładnie i elegancko wykończyć robótkę. Przy szydełkowaniu często przydają się również tzw. znaczniki, dzięki którym można zaznaczyć np: początek wzoru. Dla osób, które chcą robić czapki na szydełku przyda się również przyrząd do robienia pomponów.

Szydełkowanie jest świetnym hobby, które nie tylko odpręża oraz daje piękne efekty w postaci niepowtarzalnych ubrań czy dodatków. Coraz więcej młodych kobiet zaczyna szydełkować, aby zyskać odrobinę relaksu oraz mieć niepowtarzalne ubrania – każda kobieta lubi czuć się wyjątkowa.

One comment

 1. Próbowała, ale jednak to nie dla mnie haha 😛 Nie mam do tego cierpliwość – trudno. Nie wszystko jest dla każdego 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.